Връзки
Начало

Захарта: опасна и пристрастяваща

Всички сме чували, че сладките неща са вредни и от тях се напълнява, както е и с мазнините, въглехидратите и т.н. Често ни изглежда, че всичко вкусно е и вредно. Истината обаче е, че определени видове мазнини и въглехидрати са полезни и необходими на организма. За съжаление, случаят със захарта е доста по-различен. Множество изследвания в последните години показват вредата от захарта и връзката ѝ със здравословни проблеми като сърдечни заболявания, рак, Алцхаймер, диабет, депресия, акне, импотентност и стерилитет.

Лекари и диетолози посочват, че захарта е девет пъти по-пристрастяваща от кокаина. При изследване в лаборатория 94 % от плъховете, на които са предложени едновременно захарен разтвор и кокаин, избират първото. При друго изследване, този път с хора, участниците се хранят със захар по график. По време на паузите се наблюдават черти в поведението, характерни за наркотичната зависимост. Захарта действа като опиат за мозъка. Когато участниците не консумирали сладко, те изпитвали подобен на абстиненция ефект като отдръпване, депресия и тревожност.

През 2015 г. СЗО излиза с доклад, в който се препоръчва драстично намаляване на консумацията на захар в каквато и да е форма.

След като вече знаеш какви са вредите от захарта, ти предлагаме 10 лесни съвета, които ще ти помогнат да я изключиш от живота си.

  1. Вземи решение

Можеш да прочетеш хиляди статии в интернет за това колко вредна е захарта и как влияе на организма ти. Истината обаче е, че докато не се вземеш в ръце и не решиш да промениш живота си трайно, ще останеш роб на зависимостта. Както и с всичко друго в живота, просто трябва наистина да поискаш да прочистиш тялото си.

  1. Действай генерално

Най-ефективният начин да се откъснеш от вредния навик е да спреш напълно връзката с него. Без дребни изкушения тук и там. Елиминирай абсолютно всички форми на захар, тестени продукти и изкуствени подсладители от ежедневната си диета. Въпреки че кафявата захар може да съдържа повече минерали от обикновената рафинира захар, тя е не по-малко вредна.

  1. Внимавай с напитките

По-голямата част от захарта, която приемаме, се дължи на консумацията на напитки. В течна форма захарта е много по-вредна, отколкото, ако се приема през храната. Така тя отива директно в черния дроб. Безалкохолните напитки са най-лошите врагове на здравословната диета. Една кутийка Кока-Кола съдържа 35 г захар (или около 7 ч. л.). В същото количество Red Bull има 33 г захар. Съдържанието в натуралните сокове е понякога още по-високо – между 10 и 16 за 100 г. Така че, когато си жадна, просто наблегни на вода или на прясно приготвен чай без захар.

  1. Наблегни на протеините

Хапвай протеини с всяко ядене, включително и на закуска. За да преодолееш глада за вредни храни, балансирайки нивата на инсулин и кръвна захар в организма, заложи на богата на протеини диета. Започни деня си с пресни яйца. През останалото време можеш да хапваш ядки и семена, риба, пиле или друго месо. Изборът на продукти обаче е изключително важен, тъй като повечето производители дават на животните антибиотици, хормони за растеж и други токсични за човека вещества.

  1. Въглехидратите са полезни, но зависи кои

Без притеснение можеш да ядеш неограничено количество зеленчуци. Направи си вкусна пречистваща диета с броколи, карфиол, аспержи, лук, тиквички, марули, домати, краставици, артишок и др. Можеш да разнообразяваш с подправки – босилек, риган, мащерка, мента, копър и какво ли още не. По време на режима избягвай картофи, тиква и цвекло за поне 10 дни. От освобождаването от захарта ще усетиш невероятен прилив на енергия, а мисълта ти ще се избистри. Ефектът ще е още по-силен, ако за известно време спреш зърнените и бобовите култури.

  1. Пребори захарта с добри мазнини

Мазнините, за разлика от захарта, не са твой враг. Мазнините не те карат да напълняваш. Мазнините засищат, балансират кръвната захар и са необходима част от диетата, защото дават енергия на клетките ти. В комбинация с протеини при всяко хранене те засилват метаболизма. Добрите мазнини се съдържат в зехтина, авокадото, кокосовото масло, ядките, семената и богатите на омега-3 риби.

  1. Подготви се за извънредни ситуации

Когато започнеш да усещаш как нивата на кръвната ти захар започват да падат, би било доста неприятно да останеш без алтернативи за похапване. Гладът и необходимостта от енергия на места, на които не можеш да си вземеш нищо здравословно, могат да бъдат много фрустриращи. Винаги носи със себе си нещо полезно за хапване като ябълка, морковче или ядки.

  1. Дишай

Когато си подложена на стрес, хормоните ти полудяват. Нивата на кортизол се покачват, което води до усещане за глад. Освен това в по-големи количества този хормон подпомага натрупването на мазнини и може да доведе до диабет. Изследвания показват, че дълбокото вдишване действа успокояващо. То активира блуждаещия нерв (nervus vagus). По този начин метаболизмът ти превключва от режим на складиране на мазнини към режим на изгаряне на мазнини, като същевременно намалява стреса. Единственото, което трябва да направиш, е да вдишаш дълбоко, след което бавно да издишаш въздуха около 5 пъти.

  1. Премахни храните, които причиняват възпаления в организма

Храните, най-често предизвикващи възпаления, са захарта, брашното, трансмазнините. Нерядко храни, към които човешкият организъм е особено чувствителен, също предизвикват нежелани реакции. Такива са глутенът и млечните продукти, а ефектът им е още по-неприятен, когато човек е алергичен към тях дори и съвсем леко. Опитай се да ги отстраниш за 10 дни от диетата си. Това няма да е никак лесно, но след само 3–4 дни ще усетиш разликата. Ще имаш повече енергия и няма да изпитваш неутолим глад, без дори да споменаваме усещането за подутост.

  1. Почини си

Подари на тялото си необходимата му почивка. Когато не си доспиваш достатъчно, това въздейства на хормоналните нива в организма ти. Само 2 часа по-малко сън от необходимото са достатъчни да увеличат нивата на хормоните на глада и да намалят нивата на хормоните, потискащи глада, което неизбежно води до жажда за сладко и преработени въглехидрати. Когато не спиш, естествената реакция на тялото ти е да си набави енергия възможно най-бързо – през захарта. Сънят е най-добрият начин да се пребориш със сутрешния глад за сладко.

Опитай се да пречистиш организма си от захари и нишестени въглехидрати за поне три седмици. Първите 3–4 дни са най-трудни, но след като преминеш тази граница, ще усетиш как апетитът ти ще започне да намалява постепенно. След първата седмица ще усетиш, че мисълта ти ще се избистри, вкусовете ще станат по-осезаеми, рефлексите и реакциите ти ще се подобрят, а и дрехите ще ти стоят по-добре.

Следващия път, когато ти се прииска нещо сладко за ядене или пиене, помисли добре какво прави захарта с мозъка и тялото ти.

You must be logged in to post a comment Login

Коментирай:

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.